• Довідка щодо заборгованості
    +38 (099) 50-62-000
    +38 (098) 50-62-000
    +38 (0342) 50-62-00
  • office@tke.if.ua
  • При аварійній ситуації
    15-82
    56-47-82
    (067)110-11-73
  • Графік роботи
    Пн-Чт: 8-1715
    Обід: 12-13

Газу знайшли альтернативу

Газета «Галицький кореспондент» № 17 (554) від 28.04.2016

Інтернет-сайт «pravda.if.ua» 05.05.2016 – 11:26

Інтернет-сайт «blitz.if.ua» 05.05.2016 – 06:41

1 Gal Kor

Незабаром мікрорайон Пасічна відключать від російського газу і переведуть на альтернативне паливо. Мер вважає, що таким чином місто зекономить гроші і не буде давати заробити на собі окупантам.

Пілотний проект

Ще під час звіту за 100 днів роботи на посаді міського голови Руслан Марцінків повідомив про те, що цього року планується відключити мікрорайон Пасічна від російського газу, а котел перевести на біопаливні пелети. Для реалізації цього пілотного проекту залучили кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.

«Буде цілорічний підігрів води, і тепло буде подаватися не через спалювання російського газу, а через спалювання біопелет. Ми хочемо подивитися, наскільки дешевше буде палити відходами від деревини, ніж російським газом. Можливо, й вдасться знизити тариф, – розповів Марцінків.

За його словами, вже цього року до початку опалювального сезону Пасічну переключать на біопаливо і завдяки такому масштабному проекту вона стане першим мікрорайоном, який буде повністю відключений від російського газу.

Крім цього, є більш локальні проекти. Наприклад, розпочалися роботи зі встановлення котла на біопаливі у котельні на вул.Медичній, який опалює онкодиспансер та геріатричний пансіонат.

«Ще є проект на Чорновола, але ми шукаємо фінансування. Окрім того, роботи будуть тривати на вул.Симоненка, але там трошки інша специфіка – там індивідуально-теплові пункти. За нормами ДБН котельня на біопаливі має охоронну зону, тому не можна скрізь перейти на біопаливо», – зазначив мер.

Великі плани

Директор ДМП «Теплокомуненерго» Василь Рущак підтверджує те, що завдяки котлам на альтернативних видах палива франківців забезпечують теплом та гарячою водою як влітку, так і взимку. Він розповідає, що у підпорядкуванні підприємства знаходяться 32 котельні, 5 з яких працюють на альтернативному паливі.

У планах «Теплокомуненерго» – перевести ще 4 котельні на альтернативне паливо: на вулицях Тролейбусній, 40, Медичній, 17, Чорновола, 130 і Чорновола, 47. Однак якщо міський голова заявляє, що у Пасічній такий котел запрацює ще до початку опалювального сезону, то В.Рущак цього не гарантує. За його словами, котел буде введений в експлуатацію у 2017 році.

«Коли зараз вартість природного газу для населення складає майже 3 тис. грн. за тисячу кубометрів, а для юридичних осіб майже 8 тис. грн., то, звичайно, що котельні на альтернативному паливі – це доволі вигідно, привабливо. І найголовніше, що ми не залежні від імпортного постачальника і нас ніхто не буде шантажувати заборгованістю і відключенням, так, як це зараз модно і як роблять по цілій Україні», – наголошує В.Рущак.

Такими альтернативними видами палива для Івано-Франківська є дрова, щепа та пелети. За його словами окупність котлів на альтернативному виді палива в середньому 4-5 років і економія є досить значною, особливо для бюджетних установ. Проте якщо всі котельні міста перейдуть на таке паливо, то вже років через 5-10 на Івано-Франківщині замість лісів будуть кущики та невеличкі посадки.

«Все має бути виважено, з розумним підходом і з розрахунками. Ми ставили собі за мету вийти на 10% котлів на альтернативному паливі від загального виробництва. Якщо в нас загальна реалізація по року була 205 тис. гігакалорій, то якби 10% від того було на альтернативі, то це би було дуже і дуже добре, – пояснює В.Рущак. – Зараз у нас таких котлів є приблизно 1,5%. Але це вже великий крок і досвід. Ми вже набили і руки, і ноги, і коліна коло того обладнання».

Відтак такі котли будуть продовжувати встановлювати там, де екологи та санітарна служба це дозволяють. А там де такої можливості не буде, модернізуватимуть газове обладнання. Крім того, в усіх котельнях, крім котлів на альтернативному паливі, є ще й газові котли. Тому при поломці автоматично запускаються котли на газі. Такі переходи, як наголошує В.Рущак, будуть плавними і невідчутними для споживачів.

Приходитимуть на підмогу газові котли і в морози, коли на альтернативному паливі не зможуть забезпечити потрібну температуру. «Є режимна карта, проведені розрахунки, і, наприклад, якщо на вулиці +2, то, згідно з розрахунками, у котельні має бути температура, наприклад, +54. І так під кожен градус температура змінюється. В залежності від потужності котельні і завантаженості мікрорайону в пікові періоди, коли на вулиці дуже холодно, можна допалювати газом», – додає керівник «Теплокомуненерго».

Директор «Теплокомуненерго» Василь Рущак зазначає, що тариф на альтернативні види палива є складовою загального тарифу і впливає в цілому на його зменшення. Тож зі збільшенням складової альтернативного виду палива загальний тариф буде зменшуватися.

«1,5% котлів на альтернативних видах палива є дуже малим відсотком від загальної потреби. Це як на відро холодної води влити одну чи півлітра окропу. Ви самі розумієте, що воно дасть. Тому ми будемо розвивати альтернативні види палива, і тоді загальний тариф буде на певний відсоток зменшуватись», – вважає В.Рущак.

Наталя КОЗАК