RedmiqqBandarpkvBagiqqLonteqqAbangqq788BolaLigadunia365Resmibet66Mega
https://www.montiviz.hu/https://www.geriatri.id/https://medical.upr.ac.id/
Зростання тарифу чи його зменшення?
  • Довідка щодо заборгованості
    +38 (099) 50-62-000
    +38 (098) 50-62-000
    +38 (0342) 50-62-00
  • office@tke.if.ua
  • При аварійній ситуації
    15-82
    56-47-82
    (067)110-11-73
  • Графік роботи
    Пн-Чт: 8-1715
    Пт: 8-16
    Обід: 12-13

Зростання тарифу чи його зменшення?

Зростання тарифу чи його зменшення?

Останні дні 2019 року позначилися гучними заявами із різних провладних кабінетів. Так прозвучала заява Прем’єр-міністра Олексія Гончарука, що Уряд ухвалив рішення, яке дозволяє зменшити суму в платіжці за тепло до 30%.«За нашими розрахунками, платіжка за грудень може бути вже нижча на 30%. Усі відповідні інструменти ми надали місцевій владі», – пише Прем’єр-міністр.

24 грудня 2014 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 1082, в якій вносяться зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення і Правил користування тепловою енергією.

О. Гончарук зауважив, що вже звернувся до міських голів та органів місцевого самоврядування, аби вони провели відповідні перерахунки. На цю заяву відреагував міський голова Руслан Марцінків. Очільник Франківська доручив знизити на 10% грудневі платіжки франківців за тепло на позачерговій сесії міської ради, що відбулася 27 грудня. Про це можна подивитися у відеосюжеті обласного телебачення «Галичина» (https://youtu.be/Q9zSS-8Dtsw).

Це все, звичайно, добре, коли відповідні тарифи є в компетенції міської влади. Проте, встановлення тарифів ліцензіатам з постачання теплової енергії в Україні надалі залишається прерогативою Національної Комісії, що здійснює державне регулюванням в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Лише в компетенції НКРЕКП встановлювати і змінювати тарифи ліцензіатам своїми Постановами. ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» є саме таким ліцензіатом і місцева влада поки що не наділена повноваженнями щодо збільшення чи зменшення затверджених НКРЕКП тарифів на теплову енергію її виробництво, транспортування та постачання за всіма категоріями споживачів.

У 2018 році громадськість краю сколихнула інформаційна «качка» про нібито захмарні тарифи ДМП «ІФТКЕ». Як з’ясувалося тоді, мова йшла про приватного постачальника тепла, якому затверджувала тарифи міська влада. (див. матеріал на нашому сайті: «В мережі Інтернет з’явилася інформаційна качка!!!» від 24.10.2018 р.)

Сьогодні на підприємстві діють тарифи встановлені Постановою НКРЕКП № 1706 від 10.12.2018 р., які відкориговані в частині зростання ціни на природний газ і електроенергію, проте не враховують такі існуючі зміни: зміну вартості на теплову енергію, вироблену когенераційними установками, та установками, що працюють на альтернативних видах палива, зміну ціни на воду та водовідведення, зростання в структурі тарифу амортизаційних відрахувань, придбання матеріалів, на виконання ремонтних робіт та інших чинників. Відбулося значне зростання екологічного податку за викиди в атмосферне повітря. У нинішньому загальному тарифі закладено 71,60 тис. грн. екологічного податку. Проте з 2019 року цей податок становить 1191,70 тис. грн. На рівні держави відбулося зростання витрат на оплату праці, проте в існуючому нині тарифі враховано розмір заробітної плати на рівні 3847 грн. Отже, існуючий тариф є економічно необгрунтований і не забезпечує відшкодування витрат при виробництві теплової енергії. Окрім того залишається діючою Постанова Кабміну щодо автоматичного розщеплення платежів абонентами ДМП «ІФТКЕ», коли вилучення 92% фінансових надходжень на рахунок «Нафтогазу України» знекровлює підприємство. Залишок коштів у 8% на розвиток не дає можливості навіть вчасно виплачувати заробітну плату працівникам, вже не говорячи про технічний і технологічний розвиток підприємства.

На сьогодні по ДМП «ІФТКЕ» діє найнижчий тариф серед аналогічних міст в Україні і становить для потреб населення на теплову енергію(одноставковий) на рівні 1218,51 грн/Гкал (без ПДВ). Для порівняння: Тернопіль – 15431,99; Луцьк – 1521,48; Рівне – 1481,26 грн/Гкал (без ПДВ). Саме тому 24 грудня в актовому залі ДМП «ІФТКЕ» відбулися відкриті громадські слухання щодо обговорення Проектів Постанов НКРЕКП «Про встановлення тарифів на теплову енергію її виробництво, транспортування та постачання за категоріями споживачів для ДМП «ІФТКЕ». Головував на обговоренні завідувач сектором НКРЕКП в Івано-Франківській області Володимир Серединський.

А заступник міського голови Руслан Гайда під час обговорення зазначив, що без прийняття нових тарифів на 2020 рік фінансове існування підприємства буде проблематичним, дотацій з міського бюджету не вистачить. Усі складові тарифу за останні роки значно зросли. Зауважимо, що на той час про ініціативи Уряду і міського голови ще ніхто, навіть не здогадувався.

Згідно Договору між НАК «Нафтогаз Україна» і ДМП «ІФТКЕ» вартість природного газу в листопаді 2019 р. для нашого підприємства становила – 6067,43 грн. за 1000 м3. У грудні вона дещо зменшилася – 5320,663. Тобто, зменшення вартості газу відбулося на 12,31%. Проте на січень-квітень 2020 р. НАК «Нафтогаз України» озвучив ціну, яка зростає до 6788,63 грн. за 1000 м3. Тобто, відбудеться зростання на 21,62%.

Постановою Кабміну № 1082 від 24.12.2019 р. передбачено здійснення зміни нарахування за послуги централізованого опалення, коли ціна природного газу, придбаного виконавцем послуги у відповідному місяці опалювального сезону є нижчою від ціни природного газу, що врахована у структурі тарифу на теплову енергію.

Під час обговорення 24.12.2019 р. Михайло Кобилянський – в.о. головного інженера підприємства, зауважив, що вартість газу для підприємства за останні місяці змінювалася і на найближчому засіданні НКРЕКП, яке має відбутися у січні 2020 р., буде визначено остаточні цифри тарифів на теплову енергію: її виробництво, транспортування та постачання для ДМП «ІФТКЕ».

Без цього, при старому економічно-необгрунтованому тарифі, здійснення змін по нарахуванню, як то передбачає Постанова №1082 призведе до ще більших фінансових втрат і чимдалі заганятиме підприємство до боргової ями. При таких тенденціях зменшення тарифу до 30% чи на 10%, як було задекларовано у високих кабінетах, стає економічною удавкою теплогенеруючому підприємству.

Можливо, незабаром, на нас чекатимуть нові Постанови, ініціативи та роз’яснення, яких нині нема.