Search

Як підготувати внутрішньобудинкові системи до нового опалювального сезону

22.04.2025

Завершився черговий опалювальний сезон 2024-2025 рр.

Тому на початку нового міжопалювального періоду, коли теплогенеруючі підприємства розпочнуть комплекс робіт з підготовки теплового господарства до опалювального сезону 2025-2026 рр., варто нагадати мешканцям багатоквартирних житлових будинків хто і як повинен у відповідності до букви Закону підготувати внутрішньобудинкові системи теплопостачання житлових будинків для успішного проходження наступного зимового періоду.

Згідно з Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 та згідно п.6 Правил, теплогенеруючі підприємства забезпечують постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості, що гарантує надання послуги встановленим нормативам, –

до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі).

Згідно Статуту теплогенеруючого підприємства за ним закріплене майно на праві господарського відання, яке перебуває виключно на його балансі, у тому числі теплогенеруюче обладнання, магістральні та розподільчі трубопроводи.

Згідно статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року № 417, (далі  – Закон)  співвласники багатоквартирного будинку зобов΄язані:

– забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;

–  забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;

Спільним майном у даному випадку є будівлі житлових будинків та внутрішньобудинкові мережі, в тому числі системи центрального опалення та гарячої води.

Тобто, мешканці багатоквартирних житлових будинків є співвласниками внутрішньобудинкових систем, що розташовані в будинку і зобов’язані утримувати власне майно в належному стані, або покласти обов’язки з обслуговування, проведення поточних і капітальних ремонтів внутрішньобудинкових систем на найняту управляючу компанію.

Згідно аб.7 Статті 1 Закону управитель багатоквартирного будинку (далі – управитель) – фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем ЦО і ГВП (від зовнішньої стіни будинку до внутрішньої стіни квартири) визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем.

У зв΄язку із вище наведеним, саме управляюча компанія або безпосередньо ОСББ здійснює повне технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж центрального опалення в тому числі:

підготовка будинку до опалювального сезону;

ліквідація аварійних ситуацій, що трапилися на внутрішьобудинковій мережі опалення.

У випадку аварії внутрішньобудинкової системи управитель має невідкладно її ліквідувати. Якщо внаслідок аварії було припинено надання споживачам комунальної послуги, виконавець вживає усіх можливих заходів для якнайшвидшого відновлення надання комунальної послуги.

Якщо внаслідок аварії подальша експлуатація внутрішньобудинкових систем є неможливою або створює загрозу життю і здоров’ю людей та/або майну співвласників, виконавець у порядку та спосіб, визначені договором, повідомляє співвласників про аварію та необхідність проведення ремонту (відновлення безпечної експлуатації) внутрішньобудинкових систем, які вийшли з ладу або були пошкоджені, та вносить пропозиції щодо вартості проведення таких робіт.

Виконавець інформує співвласників багатоквартирного будинку про необхідність капітального ремонту, модернізації або реконструкції внутрішньобудинкових систем, відновлення або заміни трубопроводів, обладнання, запірної арматури тощо на новітні та про орієнтовні строки їх проведення.

Відповідно до п.2 р. VIII управляюча компанія на основі опису виявлених недоліків у роботі внутрішньобудинкових систем централізованого опалення,  вентиляції та ГВП у минулий опалювальний період та за підсумками весняного огляду визначає обсяг робіт з їх підготовки до наступного опалювального періоду.

У місячний термін, але не пізніше травня поточного року, після проведення огляду   представниками управляючої компанії і виконавця послуг складаються переліки заходів, необхідних для підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого  опалення, вентиляції та ГВП до експлуатації в наступному опалювальному періоді. Про що управляюча компанія інформує співвласників багатоквартирного житлового будинку і отримує згоду на проведення і фінансування зазначених робіт.

Внутрішньокімнатна система опалення, батареї, рушникосушильники та підводи до них, розміщені у квартирі споживача, є власністю кожного квартиронаймача. Тож стан цієї системи і підготовка до наступного опалювального сезону (заміна зношених корозією труб, промивка засмічених тривалою експлуатацією батарей опалення) в руках власника квартири.

Заступник директора ДМП «ІФТКЕ» з розрахунків та реалізації

Ігор УГРИНОВСЬКИЙ