За все заплатить споживач?
Газета «Західний Кур’єр» № 28 (1601) від 13.07.2017
Інтернет-сайт «paralleli.if.ua» 13.07.2017 – 14:33
Івано-франківські комунальники очікують роз’яснень до закону «Про комерційний облік комунальних послуг»
Верховна Рада України ухвалила закон «Про комерційний облік комунальних послуг», який визначає засади здійснення комерційного, в тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, гарячої та холодної води, встановлює терміни обладнання будівель будинковими лічильниками та передбачає забезпечення відповідною обліковою інформацією при цьому споживачів. Поки комунальники чекають на додаткові роз’яснення положень цього закону, навчені гірким досвідом попередніх законодавчих ініціатив у сфері житлово-комунальних послуг споживачі побоюються, що в кінцевому рахунку за все доведеться платити їм – і за встановлення будинкових лічильників, і за обсяги спожитих послуг відповідно до показів квартирних лічильників, і за різницю між показами перших та других…
Комерційна складова
Сама назва закону дає зрозуміти, що він покликаний врегулювати відносини щодо комерційного обліку комунальних послуг. Зокрема, у ньому йдеться про послуги тепло- та водопостачання і розподіл обсягів їхнього споживання між споживачами цих послуг, встановлення, обслуговування, заміну вузлів обліку водоспоживання і приладів-розподілювачів теплової енергії, а також про формування та надання рахунків на оплату комунальних послуг споживачам і забезпечення їх відповідною обліковою інформацією.
Відповідно до цього закону, обладнання будинковими вузлами обліку існуючих будівель зобов’язані провести оператори відповідних зовнішніх мереж: нежитлових будівель – у термін до 1 жовтня цього року, а житлових будинків – до 1 жовтня 2018 року. Крім цього, в аналогічні терміни в багатоквартирних будинках та інших будівлях, де налічується більше одного споживача, закон зобов’язує встановити індивідуальні (квартирні) лічильники (або прилади-розподільники теплової енергії), які використовуватимуться для розподілу показників будинкових лічильників; передбачає пряме встановлення правил розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами; забороняє приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без їх оснащення вузлами комерційного обліку відповідних послуг; встановлює відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері комерційного, в тому числі розподільного, обліку комунальних послуг та відповідні фінансові санкції.
Однак, як на практиці реалізовуватимуться вимоги цього закону, наразі достеменно довідатись від івано-франківських комунальників не вдалося. Кажуть, що закону ще не бачили, офіційно про нього їх ніхто не повідомляв і у будь-якому випадку вони чекатимуть додаткових роз’ясень від профільного міністерства.
Ні холодно, ні жарко
Натомість ситуація з встановленням будинкових лічильників тепла та індивідуальних приладів-розподілювачів теплової енергії доволі неоднозначна і відрізняється кардинально. Якщо за рівнем оснащення будинків тепловими лічильниками Івано-Франківськ завжди був у лідерах серед міст своєї категорії, то законодавча ініціатива про встановлення індивідуальних приладів-розподілювачів теплової енергії для місцевих теплоенергетиків виявилась повною несподіванкою і викликає чимало питань. Зокрема, щодо того, хто і на яких умовах це повинен робити і яким при встановленні індивідуальних приладів-розподілювачів має бути механізм розподілу обсягу спожитого будинком тепла серед мешканців квартир, тобто кінцевих споживачів. Адже квартири обладнані різними типами батарей, з різною тепловіддачею та ще й до того мешканці часто самовільно докладали собі ребер у батареях.
Як повідомив заступник директора комунального підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» з розрахунків та реалізації теплової енергії Ігор Угриновський, встановлювати будинкові лічильники тепла підприємство почало ще з 2007 року і за цим показником завжди займало передові позиції. Із 555 будинків, до яких «Івано-Франківськтеплокомуненерго» постачає тепло, будинковими лічильниками обладнані 549, що становить 99,8%. (Про 100% обладнання житлового фонду будинковими лічильниками тепла наразі рапортують лише теплоенергетики Горішніх Плавнів, колишнього Комсомольська, Полтавської області). Таким чином «Івано-Франківськтеплокомуненерго» будинковими лічильниками залишилось обладнати лише шість будинків, три з яких є малоповерховими.
«Зараз ми чекаємо на роз’яснення цього закону і вивчаємо роз’ясненя метрологів. Розподілювачів ще нема ніде, принаймні, нам про це не відомо. Їхнє встановлення досі не передбачалось, – каже І. Угриновський. – Це електронний індикатор, який показує кількість тепла, яке дає одна батарея, і, в принципі, ні на що не впливає. Навіть, якщо нас зобов’яжуть їх ставити, то на це зараз нема коштів, у тарифі це не передбачено. Тому поки що це виглядає далекою перспективою наступних років. А нарахування за спожите тепло у нас уже давно відбувається за показами будинкових лічильників».
Іван ГІРАК