Як зменшити втрати теплоти, електрики, води
ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – це споживання меншої кількості енергії для виконання певної роботи, здійснення процесів нагрівання, охолодження, виробництва певної продукції, для забезпечення комфортних умов проживання.
За комунальні послуги й виробництво будь – якої продукції, що спричинені споживанням енергії і ресурсів, ми сплачуємо багато і будемо платити ще більше, тому що тарифи на енергоносії і ресурси зростають і надалі будуть зростати.
Але при цьому багато хто з нас не задумується про необхідність економити теплоту, електричну енергію, воду, паливо й інші природні ресурси.
Як зменшити втрати теплоти? Деякі заходи з енергоощадності настільки доступні, що можуть бути впроваджені мешканцями житлових будинків.
Зменшення втрат теплоти не лише скоротить видатки на опалення і розмір платежів, а й поліпшить умови теплового комфорту в кімнаті.
Усереднений для будівель розподіл втрат теплоти такий, що основна частка втрат теплоти припадає на зовнішні непрозорі огородження – стіни, перекриття, підлогу. Такі втрати теплоти можно зменшити в основному за рахунок здійснення заходів щодо термомодернізації будівлі. Але можливі заходи, які доступні самим мешканцям будинку.
Значними є втрати теплоти з інфільтрацією на нагрівання холодного повітря, яке надходить до приміщень через нещільності в зовнішніх огородженнях – в основному через вікна і двері – до 36 % від загальних втрат теплоти.
Встановлення тепловідзеркалювального матеріалу типу утепленої алюмінієвої фольги за нагрівальним приладом системи опалення зменшує втрати теплоти зарадіаторною ділянкою стіни на 20…25 %. А загальні втрати теплоти приміщенням зменшуються на 1….2%.
Пояснюється це тим, що значна кількість теплоти передається опалювальним приладом шляхом випромінювання. Тому відзеркалювальна пластина, яка встановлена на стіні за радіатором, скерує до 90 % випромінюваної до зовнішньої стінки теплоти назад, у кімнату.
Закривання опалювального приладу декоративними плитами або шторами зменшує тепловіддачу на 10…20 %. Меблі в кімнаті не повинні перешкоджати циркуляції теплого повітря від опалювальних пристроїв.
Фарбування опалювального пристрою (радіатора) масляною фарбою зменшує його тепловіддачу на 8…13%, а фарбування опалювального приладу цинковими білилами зумовлює збільшення тепловіддачі на 2,5%.
Жалюзі, завіски (гардини) вночі мають бути закритими. Це дозволяє додатково економити до 5 % енергії, яка витрачається на опалення. Збільшення температури у приміщеннях вище за нормативи на 10С збільшує втрати теплоти на 4…8 %.
Суттєвий вплив на відчуття теплового комфорту мають температура і матеріал поверхні підлоги. Позбудьтесь холодних протягів на поверхні підлоги. Ліквідуйте нещільності у вікнах і вхідних дверях.
Значна кількість теплоти втрачається через поверхню вікон. Пам’ятайте, що не будь яке склопластикове вікно є «енергозберігаючим».
Однокамерний склопакет з мінімальною відстанню між склом у 8 – 12мм має теплозахисні характеристики, які гірші для ущільненого вікна з подвійним осклінням у дере в’яних плетіннях.
Використовуйте для ущільнення стулок вікон з дерев’яними рамами спеціальні матеріали (гумові прокладки, текстильні джгути), укладайте їх у притвори вікон. Це дасть можливість суттєво скоротити непродуктивні втрати теплоти через вікна.
Ущільнення пористою ґумою дає можливість скоротити втрати теплоти через вікно на 30%.
Важливим аспектом як для створення комфортних умов у кімнаті, так і передумови енергозбереження є необхідний повітрообмін у помешканні. Згідно з нормативами протягом години повітря у житловому приміщенні повинно повністю замінитись на свіже. Допустиме значення коефіцієнту повітропроникності вікна має становити 6 кг/м2∙год. Ущільнене вікно з дерев’яними плетіннями має повітропроникність близько 6 – 10 кг/м2∙год, неущільнене – 20 – 30 кг/м2∙год і більше. Склопакет із закритими стулками має величину коефіцієнта повітропроникності близько 1,5 кг/ м2 год.
Відсутність ущільнення дерев’яної рами, так само як недостатня повітро- проникність склопакету призводить до збільшення втрат теплоти.
Через відсутність або недостатню вентиляцію у кімнаті постає необхідність постійного відчиняти стулки вікна, що неминуче призводить до підвищених втрат теплоти.
При заміні вікон використовуйте конструкції рам з провітрювачами, або з функцією мікропровітрювання. Найбільш оптимальним є використання мембранних селективних провітрювачів.
Вікно, яке забезпечує ощадне використання теплоти, повинно мати 2 або 3 скла, якомога більшу відстань між склом, заповнення камер між склом аргоном або іншим легким газом, відзеркалювальне покриття, яке запобігає втратам теплоти випромінюванням із приміщення.
Таке вікно забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання, необхідний повітрообмін і економію теплоти.
Якщо ви почали економити теплоту і вживати інших заходів з енергоефективності, то електрична енергія і вода повинні бути наступними пунктами у вашому списку:
Як можна забезпечити енергоефективність при споживанні електричної енергії?
Основними споживачами електричної енергії у побуті є системи освітлення і побутові електричні прилади.
Заміна ламп розжарювання на люмінісцентні або світлоодіодні зменшує споживання електричної енергії до 50 – 80 %, скорочує викиди в атмосферу парникових газів.
Сучасні люмінесцентні лампи продукують 50 – 80 лм на 1 Вт спожитої енергії, тоді як звичайні лампи розжарювання – 12–15 лм. Ефективність перетворення електричної енергії у світлову в лампах розжарювання становить близько 5%, а в люмінесцентних – від 20 до 50%. Термін експлуатації люмінесцентних ламп становить 8 – 10 тис. годин.
Порівняння потужності ламп освітлення, Вт |
|
Потужність традиційної електролампи розжарювання |
Потужність аналогічної (люмінесцентної) електролампи |
25 |
6 |
40 |
9 |
60 |
11 |
75 |
16 |
100 |
18 |
Згідно зі статистичними даними до 30 % електричної енергії втрачається на освітлення приміщень, у яких відсутні люди. Тому не забувайте вимикати світло!
Витрати електричної енергії також будуть зменшуватись, якщо підтримувати вікна у чистому стані ( запилене скло поглинає до 30 % денного світла і тоді вмикають електричне освітлення). Світлі тони фарби покриття стін відзеркалюють до 80% світлового сонячного потоку, що дозволяє економити на електричному освітленні. Оздоблення стін темними кольорами відзеркалює лише 15 – 20 % світлового потоку і збільшує витрати електроенергії.
ПОБУТОВІ ПРИЛАДИ.
Близько 16% електроенергії в побуті споживає постійно працюючий холодильник. Найновіші моделі, виготовлені за інноваційними технологіями, за класом енергозбереження А споживають у п’ять разів менше енергії, ніж їхні попередники. При цьому неабияку роль відіграє й місце розташування холодильника – на сонячному боці або в теплому місці (наприклад, біля кухонної плити) він споживатиме більше електроенергії. Додатково заощадимо, якщо не будемо довго тримати дверцята холодильника відчиненими!
Чимало енергії споживається телевізорами та та іншими побутовими пристроями з увімкненою функцією stand-by. Діод, що світиться, означає, що пристрій постійно відбирає струм із мережі. Отже, щороку в країні марнується близько 300 000 МВт · год. електроенергії. Завдяки повному вимиканню пристроїв із мережі можна заощадити до 10 % енергії протягом року.
Енергоємний прилад, яким усі ми користуємось щоденно – електричний чайник. Щоб заощадити близько 35 % електроенергії упродовж року, достатньо під час кип’ятіння води щільно закривати кришку чайника. Ще 10 % можна заощадити, усунувши наліт солей із нагрівальних елементів. Можна суттєво заощаджувати електроенергію, готуючи стільки води, скільки потрібно на цей момент. Кип’ятіння цілого чайника води, коли потрібна лише одна склянка – марнотратство.
Потужність однієї електричної плити становить до 6 – 8 кВт. Вчасне вимикання плити, унеможливлення роботи плити без потреби, підбір посуду за розмірами нагрівального елемента плити дає можливість зменшити витрати електричної енергії на 30 – 40 %.
Відключення комп’ютерів (автоматичний перехід у сплячий режим), зарядних пристроїв мобільних телефонів, аудіо і відеотехніки у разі відсутності потреби у їх роботі дає можливість реалізувати суттєвий потенціал енергозбереження при використанні електричної енергії.
ДУШ, ТУАЛЕТ І ЗМІШУВАЧІ Є ОДНИМИ ІЗ НАЙПОТУЖНІШИХ СПОЖИВАЧІВ ВОДИ
Норма споживання води у гуртожитках із загальними душовими становить 85 л за добу на одного споживача, у тому числі гарячої – 50 л. Дійсні середні витрати води по Україні перевищують 200 л за добу на одного мешканця.
Ефективним способом скорочення витрат води на гігієнічні потреби є обладнання кранів і душових сіток водозберігаючими насадками (аераторами). Принцип їх роботи полягає у змішуванні потоку води з повітрям. Об`єм струменя води збільшується так, що Ви не помітите будь-якої втрати комфорту від зменшення витрат води. Економія води становить до 30 – 40 %. Проста заміна душового насадка з меншими отворами для витоку воду дасть можливість зменшити її витрати на 15 – 20 %.
Усуньте протікання води в кранах і водонапов- нювальних бачках. Несправну прокладку в змішувачі може замінити кожен, або, принаймні, викликати слюсаря ЖЕУ.
Якщо з крану крапає з частотою 1 крапля в сек., то протягом доби змарнується до 30 л, за місяць – 900 л, а за рік – до 11000 л води. Якщо ви миєтесь у ванні, то витрачаєте 10 – 150 л води, а при користуванні душем – 8 – 9 л за хвилину. Віддавайте перевагу душу, ніж ванні.
Тривалість чищення зубів становить близько 1 хвилини 30 сек. За цей час вода, яка витікає з – під крану наповнює 10-літрове відро. Якщо при цьому використовувати воду зі стакана, то можна запобігти витіканню до 100 літрів води за рік.
Якщо Ви використовуєте змішувач із переривачем потоку воду, то зменшуєте витрати води на 25 – 30%. Змивний бачок із двома режимами змивання економить до 15 л води для сім’ї із 3-х осіб. Таким чином, ви збережете за рік до 6 т води. Унітаз, у якому вода витікає невидимим струмком, втрачає до 100 000 л води за рік. Візуально помітний потік води спричинить марну втрату близько 400 000 л. води за рік.
Уникайте миття посуду, овочів і фруктів під проточною водою. Використовуй-те для цього воду з миски. Це дозволить ефективно очистити плоди від піску і бруду. Для наповнення однієї каструлі або миски необхідно до 3 л води. У разі використання проточної води щохвилини витікає до 15 л води.