• Довідка щодо заборгованості
    +38 (099) 50-62-000
    +38 (098) 50-62-000
    +38 (0342) 50-62-00
  • office@tke.if.ua
  • При аварійній ситуації
    15-82
    56-47-82
    (067)110-11-73
  • Графік роботи
    Пн-Чт: 8-1715
    Обід: 12-13

Якісні характеристики послуг

Нарахування за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання регламентовано “Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, що затверджені постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року (далі Правила).

Послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання надаються підприємством у кількісних і якісних показниках послуг згідно нормативів, зазначених у Постанові КМУ від 17 лютого 2010 р. N 151 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості» (далі Порядок).

Згідно загальних положень Правил централізоване опалення – послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.

Чинними нормативними документами на території України щодо параметрів мікроклімату в житлових приміщеннях є будівельні норми. Ними встановлено конкретні значення температури повітря (діапазон температур) при нормативній вологості та швидкості руху повітря. Ці показники використовуються для розрахунку потужності систем опалювання та кондиціонування повітря.

Як видно із вищезазначеного, регламентована температура повітря для житлових помешкань у наведених нормативних документах коливається в досить значних межах. Аналіз значень нормативних температур свідчить, що розрахункова температура повітря в житлових кімнатах не повинна бути нижчою за 18 °С (в холодний період року) та вищою за 25 ±1,5 °С (в теплий період року).

Послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання надаються підприємством у кількісних і якісних показниках послуг згідно нормативів зазначених у Додатку до Порядку (температурний режим для кімнат +18 ºС, для кутових кімнат +20 ºС). При невідповідності температури у квартирі проводиться зняття 5% за кожен градус невідповідності температури нормативній.

Якість подачі гарячої води регламентовано Порядком, згідно якого температура гарячої води у точці розподілу повинна становити + 50 °С.

При зменшенні температури застосовується коефіцієнт зменшення плати, який дорівнює 0,1 – при температурі гарячої води від +45 град.C до +49 град.C і 0,3 – при температурі гарячої води від +40 град. C до +44 град.C;

і якісних показників, діб.

У разі постачання гарячої води температурою нижче ніж +40 град.C плата справляється за тарифами на послуги з централізованого постачання холодної води.

Середньорічне споживання тепла на квадратний метр житла у 2018 році склало:

.

Населений

пункт

Централізоване опалення

(у розрахунку на 1 м кв. опалювальної площі)

Центр.

постач.

гарячої води

для 1-2 пов.

будинків

для 3-4 пов.

будинків

для 5 і більше

пов. буд.

фіз. одиниці

фіз. одиниці

фіз одиниці

фіз. одиниці

Гкал/

м кв.

кВт.год/

м кв

Г кал/

м кв.

кВт.год/

м кв

Гкал/

м кв.

кВт.год/

м кв

м куб

Сер.

по вик.

послуг

Ів.-Франк.

0,1150

133,72

0,1352

157,21

0.1230

143,02

0,89

Куди тікає тепло з осель і як його зберегти?

Юлія Баліцька

За матеріалами Інтернет-сайту «0342.ua/news» 09.11.2017 – 07:20

Економити тепло і при цьому жити у комфортній температурі, можна за допомогою зовсім нехитрих і недорогих методів.

Тримайте поради:

1. Декоративні панелі на батареях забирають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей у нішах на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату. Краще обійтися без декору. Не «ховайте» батарею в нішу.

2. Вкритий фольгою теплозахисний екран, розміщений між стіною та батареєю, здатен підвищити тепловіддачу радіатора на 20%, зменшивши витрати на обігрів кімнати на 5-10%. Нескладно наклеїти фольгу на ДСП та розмістити на стіні за батареєю.

3. Майже 20 відсотків тепла йде на обігрів вікна з довгими шторами, а не кімнати. Обирайте штори, які не закривають батарею.

4. Через утворення повітряних пробок батареї можуть нагріватися недостатньо. Слід відкрутити клапан на батареї і дочекатися, доки потече вода.

5. Батарея з гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Відомо, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло: ви отримаєте на 8-10 % більше тепла. Тому батарею варто очистити від старої фарби і пофарбувати.

Зима тягнеться до гаманця: які рахунки за тепло чекають франківців та як зекономити

Газета «Репортер» № 34 (849) від 24.08.2017

Інтернет-версія газети «Репортер» «report.if.ua/gazeta/akcent» 25.08.2017 – 16:32

Автор: Софія Дейчаківська

Минулий опалювальний сезон вразив рахунками за тепло. Платіжки «зарухали» і урядовців, і людей. Перші заговорили про енергонезалежність, другі таки задумались над енергозбереженням. І поки за вікном останні літні дні, а в уряді звітують про 70 % готовності житлового фонду до нового опалювального сезону, дізнаємося, як із цим справи у Франківську та що ще можна встигнути зробити, аби хоч трохи зекономити.

Що ж робити?

Вплинути на формування тарифів мешканці не можуть, тому вчитися споживати менше і зберігати більше – чи не єдиний вихід.

«Впровадження заходів з енергоефективності справді істотно зменшує витрати тепла і результати видно в платіжках, – каже аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі «Опора» Юлія Чеберяк. – Однак для цього потрібні управлінські рішення і комплексний підхід для всього будинку. Зрозуміло, що й додаткові кошти. Але при цьому власники мають можливість участі в урядових та місцевих програмах».

Урядові «теплі» кредити. Програма передбачає відшкодування частини суми кредиту на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів – до 40 % із держбюджету, 20 % – з міського, 40 % – за мешканцями. Але отримати кредит можуть лише ОСББ. Попередньо треба провести будинкові збори, а потім звертатись у Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк чи Укрексімбанк. Саме там узгоджуються умови і терміни кредитування.

Міська програма модернізації багатоквартирних житлових будинків. Ця програма передбачає заміну вікон, ремонт дахів, утеплення фасадів. Цього року виділили 16 млн грн. Взяти участь можуть як ОСББ, так і управляючі компанії. У першому варіанті ОСББ звертаються із заявою про намір до комунального департаменту, у другому випадку – самі мешканці йдуть до балансоутримувача. Далі розробляється проектна документація, потім її разом із кошторисом презентують мешканцям. Якщо пропозиція влаштовує 75 % людей, то підписується угода і підрядник виконує роботи.

Утеплення під’їзду. Дуже важливо замінити, реконструювати чи ущільнити двері та вікна. Як зазначають експерти, такі заходи можуть підвищити температуру повітря у квартирах на 2-3 градуси, а також зменшити енергоспоживання на 12 %.

Де взяти гроші. За словами директора Муніципальної інвестиційної управляючої компанії (МІУК) Мирона Джуса, заміна вікон і дверей – найпопулярніший пункт програми модернізації. Співфінансування відбувається за формулою: 60 % – місто, 40 % – мешканці. Також можливе розтермінування платежів на півроку. З мінусів – доведеться прочекати у черзі рік, а то й півтора. Нині там понад 180 будинків. З початку року встановили нові у 51 будинку, планують ще у 28. «Заміна вікон додає естетики, – каже Джус. – Тому й охочих дуже багато».

Заміна чи ремонт даху. Через поганий дах енерговтрати можуть сягати до 12 %. Тому варто подбати про якісне перекриття – ремонт або заміну.

Де взяти гроші. Роботи з покрівлею – не з дешевих. Тут мешканці теж можуть іти за «теплим» кредитом або просити допомоги у міста. Співфінансування таких робіт відбувається 50 на 50. Уся процедура займе до двох місяців, оскільки зазвичай такі роботи проводять через тендер у системі Prozzoro.

Заміна внутрішньобудинкових мереж. Заміна труб тепло та водопостачання також сприяє енергозбереженню.

Де взяти гроші. Кошти на такі роботи експерти рекомендують брати із держбюджету, хоча й місцева програма також передбачає співфінансування.

Утеплення фасаду. Також один з дієвих способів збереження тепла. Однак експерти наголошують на тому, що клаптикове «зашивання» не лише не дає ефекту, а й шкодить самому будинку. Тому фасад треба утепляти весь, а не окремими квартирами.

Fp Rep 2408

Де взяти гроші. Саме фасади найчастіше беруть «теплі» кредити ОСББ. За словами директора міського комунального департаменту Михайла Смушака, цього року п’ять ОСББ в місті скористалися такою можливістю.

Утеплити фасад можна і у співфінансуванні з містом. Але, як каже Мирон Джус, лише за умови утеплення всього стояка з першого по дев’ятий поверх, під’їзду чи будинку. У такому разі 60 % бере на себе місто, 40 % – мешканці. Роботи тривають до двох місяців.

Встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП) дає можливість регулювати обсяг і температуру гарячої води, що проходить через труби та батареї. Тобто не буде більше відкритих вікон через теплу погоду і гарячих батарей. ІТП дозволяє заощаджувати до 30 % витрат.

«Досвід будинків у Луцьку, що встановили ІТП перед опалювальним сезоном 2016-2017 років, є дуже позитивним. Така інвестиція окуповується за один сезон, – каже Юлія Чеберяк. – Сім’я, що проживає у стандартній однокімнатній квартирі, змогла зекономити від 1900 до 3200 грн за шість місяців, а мешканці стандартної трикімнатної квартири – майже 6000 за сезон».

Де взяти гроші. У 2015 році місто отримало кредит на термомодернізацію від програми НЕФКО і грант від шведського уряду СІДА. За ці кошти ТКЕ встановило 59 ІТП у межах вулиць Довга–Карпатська, Горбачевського–Пасічна. Наразі триває реконструкція котельні на вулиці Тролейбусній. Після завершення робіт у будинках, які вона обслуговує, встановлять ІТП, а також на вулицях Дорошенка, Надвірнянській, Хоткевича – загалом 170 індивідуальних теплових пунктів.

Усі роботи, крім заміни вікон, за словами комунальників, можна встигнути зробити ще до початку нового опалювального сезону. Головне – проявити ініціативу і бути готовими до співфінансування.

Фахівці підказали, як заощадити на “комуналці”

Інтернет-сайт «frankivchany.if.ua» 29.082016 16:30

Чим ближче опалювальний сезон, тим більше цікавлять українців зростаючі ціни на комунальні послуги.

Про те, як скоротити витрати на “комуналку”, розповіла незалежний енергетичний експерт Марія Яковлєва.

Вона підрахувала, який спосіб одержання гарячої води в квартирах найбільш вигідний при діючих тарифах, а також пояснила, чому краще готувати на газовій, а не на електричній плиті.

Холодна вода

1.Обов’язково потрібно мати лічильник

“У нас 99% споживачів мають лічильники на воду. 1%, на жаль, ще не має, і вони отримують якісь захмарні рахунки, так як на них списують практично всі витрати води у будинку”, — сказала Яковлєва.

2.Стежити за терміном повірки лічильника

“Всім, хто поставив собі лічильник, треба стежити за терміном його повірки. У паспорті лічильника зазначено, скільки разів у рік або кілька років повинна проводитися перевірка. За цим раджу дуже уважно стежити, тому що якщо ви пропускаєте термін повірки, вам можуть знову нараховувати по нормі, що істотно збільшить витрати сімейного бюджету”, — зазначила експерт.

3.Різниця в оплаті за лічильником і за нормами

Сім’я з трьох чоловік споживає десь близько чотирьох кубів холодної води і приблизно стільки ж гарячої. Без лічильника можуть приходити платіжки і на 40 кубів, і на 50.

4.Економія в побуті

“Ми всі знаємо, що, коли чистимо зуби або миємо голову, треба закривати воду в ті моменти, коли ви її безпосередньо не використовуєте. Скільки можна заощадити таким чином? Якщо підрахувати, то за хвилину у нас з крану витікає 15 літрів води. Тобто десь близько 11 кубів в рік ми можемо заощадити. За новими тарифами це буде близько 1000 гривень, і це тільки холодна вода. Так само і гаряча вода, але вона у нас коштує вже трохи дорожче, тому і економія буде суттєвою”, — зазначила Яковлєва.

Гаряча вода

1.Центральне постачання гарячою водою vs електричний бойлером vs підігрів газовою колонкою

На сьогоднішній день сім’я, що має газову колонку, витрачає на підігрів води близько 20-30 кубів газу на місяць, а то й більше. 30 кубів помножимо на 7 гривень — це 210 гривень просто за підігрів без урахування вартості самої води. На підігрів води електричним бойлером ми будемо витрачати близько 150 кіловат. Навіть за новими цінами (57 копійок) це буде у нас близько 80 гривень. Тобто гріти воду електрикою значно дешевше.

“Потім ми беремо вартість холодної води і бачимо, що підігрівати воду самостійно набагато вигідніше, ніж користуватися центральним водопостачанням, гарячою водою. Коли є лічильники, є крани, щоб перекрити гарячу воду, можете просто використовувати холодну воду, тим самим заощаджуючи свої кошти і зберігаючи такі дорогоцінні енергоресурси в країні”, — пояснила експерт.

2.Побутова економія

“Ми звикли мити посуд руками, витрачаючи при цьому велику кількість води. В першу чергу, якщо ми не маємо посудомийну машину, то треба спочатку посуд намилити, а потім його змити, потрібно згадати як це робили наші бабусі”, – радить Яковлєва.

3.Посудомийна машина

Ви витратите мінімум у сім разів більше, якщо миєте посуд руками, ніж якщо б використовували посудомийну машину. Та посуду в машині ви помиєте набагато більше, ніж руками. Але купуючи посудомийну машину, варто звертати увагу на клас її енерговитратності, а то економія води може обернутися великою витратою електроенергії.

Електроенергія

1.Двозонні та тритомні лічильники

У законодавстві України передбачено двозонні та тризонні лічильники. Двозонні лічильники встановлюються безкоштовно в порядку заміни, а тризонні — за бажанням споживача. І за це треба буде заплатити.

“Тризонні лічильники потрібні тим, хто не проживає постійно в своєму будинку. Тобто споживач знає, що він проживає епізодично і використовує, наприклад, електроенергію тільки ввечері, тобто вдень він не використовує і вночі не використовує, і вранці не використовує. Тоді є сенс ставити тритомний лічильник. Якщо ви постійно проживаєте в будинку, то є сенс встановлювати двозонні лічильники. Вони вам допоможуть спланувати свою домашню роботу, тобто посудомийку, пральну машину, може, ще щось ви будете включати вночі, поставивши на автоматичний режим. Таким чином, ви заощадите 50% вартості витраченого електрики”, — пояснила Яковлєва

2.Електрична плита vs газова

Якщо порівнювати, яка плита на сьогоднішній день більш економічна, скажімо, де дешевше зварити борщ: на газовій плиті або на електричній, то ми побачимо, що на сьогоднішній день борщ дешевше зварити на газовій плиті.

“Коли ви готуєте їжу, то витрачаєте максимум 1 куб газу. Два куба — це вже сім’я з 5 чоловік. Це буде коштувати 14 гривень в місяць. Світла ви витрачаєте на електричній плиті значно більше. Всі електричні панелі — це потужність близько 7 Ват на годину, тобто, можемо порахувати, що це близько 200-250 кіловат в залежності від кількості людей і того, скільки ви готуєте. Тобто за новими тарифами близько 200 грн в місяць буде коштувати приготування їжі на електричній плиті”, — зазначила експерт.

Готувати їжу взагалі дешевше на газу, а підігрівати воду для кави або чаю (не для купання) дешевше на газу, ніж в електрочайнику.

3.Інші електроприлади, лампочки

“Потрібно вимикати всі електроприлади, коли ми вже закінчили ними користуватися. Замініть лампочки. Якщо замінити лампочки прямого розжарювання на світлодіодні, це дасть близько 75% економії електроенергії. Вони трохи дорожче, порівняно з лампами розжарювання, але якщо врахувати їх термін дії, то ми побачимо, що вони дешевші насправді. Лампочка розжарювання коштує близько 15-17 грн, а світлодіодна — десь 110 -130 грн в залежності від потужності. Але термін їх використання 50 тисяч годин. Тому в перерахунку вони окупляться десь за рік, а то й швидше”, — пояснила Яковлєва.

Звертайте увагу на клас енергозбереження при купівлі електроприладів, щоб він був високий. Така техніка трохи дорожче коштує, ви переплачуєте сьогодні трохи більше, але набагато більше економите за період її використання на електроенергії.

Опалення

Холодні квартири зобов’язують скоротити витрати тепла. Це не заощадить гроші, але вплине на комфорт і здоров’я.

“Для цього потрібно замінити вікна або хоча б їх утеплити. Є утеплювачі в магазинах, вони не дорогі, там поролон або будь-які інші речі для утеплення, їх можна використовувати, щоб не було витоку тепла з будинку. Обов’язково встановіть плівку за батареєю, яка дозволить скоротити вихід тепла назовні через стіну. Треба зняти декоративні прикраси з радіаторів, тому що вони забирають приблизно 20% тепла. Це те, як ми можемо зробити свій будинок тепліше, просто підняти температуру, адже у нас багато жителі скаржаться в опалювальний сезон на те, що у них холодні квартири”, — пояснила Яковлєва.

Всі будинки до опалювального сезону вже будуть мати керуючих, і треба вимагати, щоб був встановлений тепловий лічильник на будинок. Таким чином можна підрахувати тепловтрати будівлі, спробувати їх врегулювати і скоротити. У будь-якому випадку тепловтрати будинку розділяються при оплаті між мешканцями.

Якщо ж є можливість встановити тепловий лічильник в кожній квартирі і визначити, де і чому втрати тепла найбільші, можна розділяти оплату тепловтрат в залежності від того, де вони найвищі. Наприклад, квартири, в яких мешканці не хочуть утеплятися, з-за чого будинок втрачає велику кількість тепла, повинні платити за втрати тепла більше тих жителів, які утеплилися. “Але у нас більшість будинків не має можливості поставити індивідуальні теплові лічильники в кожну квартиру через системи опалення”, — скаржиться Марія Яковлєва.