Збережемо тепло у хаті – зекономимо на оплаті
Підприємством «Івано-Франківськтеплокомуненерго» в останні роки проведена низка заходів з метою економії паливно-енергетичних ресурсів, підвищення ефективності використання діючого теплоенергетичного обладання, подальшого удосконалення системи централізованого теплопостачання нашого міста.
Зокрема, підприємство, не дивлячись на обмежені фінансові можливості, спромоглося реконструювати 20 котелень із 36 діючих шляхом заміни 61 котла застарілої конструкції на високоефективні.
Проведена заміна старих зношених теплових мереж на попередньоізольовані труби, де втрати тепла при його транспортуванні до споживачів скоротилися на цих ділянках втричі. Та, на жаль, загальна протяжність мереж з попередньоізольваними трубами складає лише
Проведення диспетчеризації котелень та центральних теплових пунктів, які працюють без постійного обслуговуючого персоналу, дозволило довести кількість котелень, що експлуатуються в такому режимі, до 16, а центральних теплових пунктів до 7, і отримати значний економічний ефект.
Призупинено експлуатацію 3-х теплових пунктів за рахунок переключення об’єктів теплоспоживання до інших джерел тепла та 5 малопотужних нерентабельних котелень.
Підприємство експлуатує 5 когенераційних установок, що дає можливість задовільти його потребу в електроенергії на 90% і поряд з цим отриману теплову енергію використати на підігрів води. Завдяки наявності електроенергії власного виробництва на котельні по вул. В. Ветеранів, 8а два електричних котли загальною потужністю 240 кВт використовують в неопалювальний період для потреб гарячого водопостачання, що дало можливість зняти з експлуатації котли, які працювали на природному газі.
Питання економії паливно-енергетичних ресурсів сьогодні, як ніколи раніше, стоїть гостро. Зменшення споживання природного газу і його заміна на альтернативні види палива найближчим часом, очевидно, буде визначено першорядним завданням на державному рівні. На жаль, до сьогоднішнього дня споживачі блакитного палива, як юридичні так і фізичні особи, гостроту цієї проблеми не усвідомили і належних для цього посильних кроків не роблять.
Більшість наших мешканців вже змирилися з тим, що вхідні двері в під’їздах житлових будинках належно не прикриті, а в деяких під’їздах у вікнах просто немає скла.
Саме у тепловій галузі, завдяки відповідній зацікавленості та бажанню, можна економити чималу кількість електроенергії, газу та інших енергоносіїв. Чому? Тому, що саме при опаленні споживається найбільше енергії, яка використовується в домашньому господарстві (до 70%). До того ж, часто вона використовується надзвичайно марнотратно. Тільки ж як те тепло зберегти, якщо лише зараз почали споруджувати будинки з урахуванням теплоізоляційних нормативів?
Житло масових серій, особливо панельне, що було зведене ще минулого століття, проектувалось радше з ефектом “обігрівання вулиці”, адже ні про яке теплозбереження тоді не мовилося. В холодну погоду втрати тепла відчутно зростають і, зокрема, воно втрачається через недбало ущільнені двері та вікна, стіни, підлогу, підвальні приміщення, стелю, дах, вентиляційні отвори і димоходи. В багатоквартирному будинку витрати теплової енергії суттєво залежать від частки зовнішніх площин, через які проникає додатковий холод. Тому кутові квартири, зокрема на першому та останньому (особливо піддаховому) поверхах, як правило, поглинають значно більше теплової енергії, ніж квартири всередині будинку, які суміжні своїми стінами, стелями та підлогами з сусідніми квартирами.
Належна теплоізоляція будинку (зовнішніх стін, підлоги та стелі) дозволяють знизити більш ніж удвічі витрати на опалення та зменшити шкідливий вплив на довкілля!
Оптимальною температурою для доброго самопочуття та здоров’я людини в приміщеннях, де проводимо найбільшу кількість часу, є температура 19-20°С, а для спальні – 18°С.
Надто висока температура робочих та житлових приміщень може стати причиною зниження працездатності та виникнення застудних захворювань.
В опалювальний сезон через недостатню ізоляцію вікон можна втрачати намарно понад 30% тепла. Відповідно саме на них лежить великий потенціал економії. Щоб його реалізувати необхідні не надто великі зусилля: кожного року перед опалювальним сезоном перевіряти їхню щільність.
Для утеплення вікон можна придбати спеціальні теплоізолюючі стрічки. А ще краще придбати металопластикові склопакети, що забезпечить добру тепло- та шумоізоляцію.
Також слід правильно провітрювати приміщення:
• Уникайте тривалого провітрювання і провітрюйте замість того коротко (5-7 хв.), але зате частіше та інтенсивніше (широко відчинивши вікно чи кватирку).
• Недопустимим марнотратством є залишення відкритою кватирки за хо¬лодної погоди.
• Чим холодніше на вулиці, тим нетривалішим має бути провітрювання, оскільки циркуляція повітря відбувається значно швидше.
Також можна виконати й інші нехитрі дії для сприяння економії:
Не накривайте нагрівальні прилади речами, адже це зменшує їхній теплообмін.
Не закривайте радіатори опалення занавісками чи невдало розставленими меблями.
Закривайте на ніч жалюзі та гардини. Це дозволяє знизити втрати тепла приблизно на 10%.
Встановіть позаду батареї теплоізоляційний екран. В найпростішому варіанті це може бути звичайна фольга.
Подвійні вхідні двері також допоможуть зменшити втрати тепла з вашого помешкання.
Слідкуйте за тим, щоб вхідні двері до під’їзду були закритими – це збереже вам тепло та стіни від цвілі.
Сьогодні в нашому місті приблизно 500 будинків обладнані тепловими лічильниками, які дають змогу їхнім мешканцям оплачувати фактично спожите тепло, а також частково регулювати подачу теплової енергії на будинок.
Для реалізації такої можливості пропонуємо мешканцям обрати уповноважену особу для проходження інструктажу та отримання дозволу на доступ до лічильника.
Також споживачам слід бути не байдужими та вчасно повідомляти про прориви тепломереж та інші можливі випадки втрати тепла за аварійним номером телефону 15-82.
Якщо кожен з нас почне робити хоча найменші спроби подібної економії, то зможе заощадити чимало тепла, а відповідно і коштів.
Адже ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» не зацікавлене в тому, щоби плата за обігрів помешкань наших городян зростала. Основне своє завдання колектив цього підприємства вбачає в тому, щоби дотриматись встановлених норм обігріву житлового фонду міста, скоротити обсяги споживання природного газу за рахунок освоєння альтернативних джерел енергії і таким чином зменшити економічну та енергетичну залежності від зовнішніх постачальників природного газу.