23.11.2021
За свою майже 60-річну історію ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» завжди був в авангарді впровадження нових європейських технологій у виробництві і транспортуванні теплової енергії. Пріоритетним є комплексний підхід до розвитку і модернізації теплогенеруючого господарства, що грунтується на зменшенні залежності споживання природного газу і електриичної енергії при виробництві і транспортуванні тепла, мінімізації втрат теплової енергії при транспортуванні, запровадженні прогресивних енергоощадних європейських технологій, застосуванні альтернативних джерел енергії і автоматизації виробничих процесів.
І це реальні факти. Поглянемо на них неупереджено. Тим більше, що у деяких напрямках прикарпатські тепловики йшли попереду колег з інших областей. До нас приїздили переймати досвід.
Починаючи з 2003 року на Прикарпатті розпочався процес впровадження когенераційних установок, які при спалюванні природного газу окрім теплової виробляють ще й електричну енергію. На сьогодні чотири когенераційні установки, що змонтовані в котельнях на вулицях Федьковича, Симоненка, Тролейбусна та Довга здатні забезпечити потреби підприємства в електричній енергії.
Впровадження енергоефективних європейських технологій в котельнях обласного центру стало головним напрямком модернізації теплогенеруючого обладнання. Так в найбільш потужних котельнях міста відбулася заміна старих подових пальників на європейські пальники італійської фірми «RIELLO» — лідера енергоефективних технологій на ринку пальників для котелень. Тут втілено максимально ефективний метод спалювання газу, коли факел полум’я утворюється у найбільш оптимальній пропорції газ-повітря, що дає можливість досягти майже 100% згорання газу. Такого ефективного спалювання природного газу практично не можливо досягти в будь-яких побутових автономних газових котлах.
Нині пальники фірми «RIELLO» встановлені у ряді найпотужних котелень по вулицях Федьковича, Дорошенка, Довгій, Тролейбусній, Медичній, Військових Ветеранів тощо.
Плідна співпраця ДМП «ІФТКЕ» з Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Швецьким Агентством Міжнародного Розвитку (SIDA) дала можливість докорінної зміни застарілого котельного обладнання. У котельнях Військових Ветеранів та Медичній були встановлені високоекономічні котли італійської фірми «RIELLO». Варто зауважити, що встановлені в котельні на вул. Військових Ветеранів чотири котли «RIELLO» потужністю 2 МВт кожний дали можливість запровадити повну автоматизацію процесу виробництва тепла без присутності обслуговуючого персоналу.
У 2020 році в котельні на вул. Довгій було запущено в роботу високоекономічний італійський газовий котел ICI Caldaie S.p.A. потужністю 9 МВт з німецьким пальником Weis Haupt та насосним обладнанням фірми Wilo. Застосування надійних, економічних насосних агрегатів Wilo стало пріоритетним в котельнях підприємства.
Використання альтернативних видів палива замість високовартісного природного газу в умовах військового протистояння між Україною і Росією є питанням стратегічно важливим. Проте ідея застосування відходів деревини замість газу знайшла своє впровадження на нашому підприємстві ще далеко до нинішніх грізних подій.
2008 рік став роком введення в експлуатацію у селі Крихівці першої котельні, на якій встановили водогрійний котел потужністю 250 кВт, що працює на деревинній тирсі, яка забезпечує теплом місцеву середню школу.
Нині спеціалісти ДМП «ІФТК» обслуговують 8 котелень територіальної громади на відходах деревини різної потужності. Апофеозом став грудень 2017 року, коли в котельні на вул. Тролейбусна запрацював котел на відходах деревини литовської компанії «ENERSTENA», потужністю 4 МВт. Це найбільш потужна, сучасна, екологічна котельня на альтернативному паливі в Західному регіоні.
Плідна співпраця підприємства з міжнародною Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) дала можливість встановити в нашому місті з 2018 року 59 індивідуальних теплових пунктів (ІТП), які працюють в автоматичному режимі. Усі параметри поступають на комп’ютерні монітори пульту централізованого керування. Наше підприємство стало одним з перших по встановленню ІТП. З сусідніх областей приїздили переймати досвід і тепер там успішно працюють сотні сучасних ІТП.
В якості резюме.. Головною метою всебічної модернізації теплового господарства є надійна високоекономічна робота теплогенеруючих потужностей і засобів постачання тепла, а найголовніше – зменшення цінового тарифного навантаження на споживачів.
На фото: когенерацйійна установка фірми «Caterpillar»;
пальники фірми «RIELLO»;
котли фірми «RIELLO» в котельні на вул. Військових Ветеранів;
котли фірми «RIELLO» в котельні на вул. Медичній;
італійський газовий котел ICI Caldaie S.p.A в котельні на вул. Довгій;
котельня на відходах деревини литовської компанії «ENERSTENA»;
сучасне ІТП.